A biztonságos utazás

Sok család számára nehéz elképzelni a mindennapi életet autó nélkül. Különösen, ha több gyermekük van, az autó gyakran a legpraktikusabb és legkényelmesebb közlekedési lehetőség. Ez még fontosabbá teszi, hogy időben gondoljunk a gyermekek biztonságára az autóban

Biztonsági óvintézkedések a gépkocsiban
Helyes magatartás vezetés közben
Utazásra való felkészülés
Szezonális biztonsági tippek
Tippek hosszú autóutakhoz
Balesetmegelőzés és viselkedés vészhelyzetben
A gyermekülés helyes rögzítése

Biztonsági óvintézkedések a gépkocsiban

Ha gyermekekkel utazik autóval, a gyermekek biztonsága gyakran az utasok és a csomagok megfelelő rögzítésével kezdődik. Fordítson különös figyelmet a következő pontokra:

A biztonsági övek helyes használata

  • A vállövnek a váll közepén kell végigfutnia, és nem szabad a nyakba vágnia. Ez az egyik oka annak, hogy a jogszabályok alapján bizonyos magasságig szükség van az ülésmagasítóra az autókban.
  • A biztonsági övnek simán át kell haladnia a combok vagy a medence felett, a has alatt. A vezetőszarvakkal ellátott gyermekülés biztosítja a biztonsági öv megfelelő illeszkedését.
  • Gyermeke nem csúszhat ki a biztonsági övből sem a vállrészen, sem a medencénél, például alvás közben vagy ha nem ül egyenesen. Ez azt is jelenti, hogy az öv nem futhat gyermeke karja alatt.

Légzsákok gyermekek számára

A legfontosabb szabály az, hogy az első utasoldali légzsákot ki kell kapcsolni, ha a babát hátrafelé néző ülésben, azaz a gyermekhordozóban vagy a reboarderben szállítja az első utasülésen. Ha nem kapcsolja ki a légzsákot, ütközés esetén fennáll a súlyos sérülés veszélye. Ha előre néző gyermekülést használ, a légzsák bekapcsolva maradhat. Azonban ügyeljen arra, hogy az első utasülést a leghátsó helyzetbe állítsa, hogy gyermeke a lehető legtávolabb legyen a légzsáktól.

Gyermekbiztonsági zárak az ajtókon és ablakokon

Vannak helyzetek, amikor a kíváncsiság győz, hiszen a gyerekek született felfedezők. Az autóutakon azonban ez néha problémává válhat. Annak megakadályozására, hogy gyermeke menet közben egyszerűen kinyissa az ajtót, vagy az autópálya közepén kidugja a kezét az ablakon, aktiválja az ajtók és ablakok gyermekbiztonsági zárjait. Az újabb modelleknél az ablakok általában elektronikus zárral központilag zárhatók. A legtöbb autóban a hátsó ajtókon belül van egy gyerekzár, amelyet ennek megfelelően beállíthat.

Biztosítsa a csomagokat és játékokat az autóban

Az egyik legnagyobb biztonsági kockázatot az autóban azok a tárgyak jelentik, amelyek erős fékezéskor megmozulhatnak és fejbe találhatják az utasokat. Ezért fontos, hogy megfelelően rögzítse a csomagjait és játékokat.

  • A poggyászokat a csomagtartóban kell szállítani. Ha a csomagtartó nincs elzárva az utastértől, akkor a csomagtartó és a hátsó ülés közé csomagtartóhálót kell felszerelni. Annak érdekében, hogy a poggyász ne csúszkáljon ide-oda menet közben, azt csomaghevederekkel is rögzítse.
  • Használjon rendszerezőket a gyermekjátékok számára. A hosszú autóutak gyakran unalmasak a gyermekek számára. Mindenki számára könnyebb - és biztonságosabb -, ha a gyerekek le tudják foglalni magukat az utazás alatt. A játékokat azonban nem szabad szabadon heverészni hagyni a hátsó ülésen. Ezt a problémát megoldják az autós rendszerezők, amelyeket például a vezető- és az utasülésre rögzíthet. A kisgyerekek számára is léteznek extra puha könyvek és kifestők, amelyeket egy pánttal az ülésre vagy az ajtóra rögzíthet. Így semmi sem repülhet szét - és semmi sem eshet a lábtérbe.

Helyes magatartás vezetés közben

A gyermekek biztonságának másik tényezője az autóban, a helyes viselkedés vezetés közben. A járművezetőnek soha nem szabad elterelnie a figyelmét. Ha lehetséges, mindig legalább két felnőtt üljön az autóban, hogy az első utas a gyermekek igényeire is figyelhessen. Ha ez nem lehetséges, a jó felkészültség a mindenekfölött álló megoldás.

Üléshelyzet a gyermekek számára az autóban

Az egyik téma, amely mindig bizonytalanságot okoz a szülők körében, a gyermekek helyes üléspozíciója az autóban.
A legbiztonságosabb hely gyermeke számára a hátsó ülés jobb oldala vagy a hátsó pad középső ülése.

Gyermeke csak akkor üljön az első utasülésen, ha a jármű terhelése miatt ez másképp nem lehetséges, vagy ha gyermeke sokat sír vezetés közben. Ha a gyermek elhelyezése az első utasülésen segít csökkenteni a járművezető figyelmének elterelését, akkor ez szintén ésszerű hely gyermeke számára.

Utazásra való felkészülés

Arról is gondoskodnia kell, hogy biztonságosan érje el úti célját:

  • Rendszeresen szervizelje a járművet, hogy a hűtőfolyadék és a motorolaj mindig a megfelelő szinten legyen.
  • Ellenőrizze a gumiabroncsokat: Elég mély-e még a futófelület? Vannak-e idegen tárgyak a gumiabroncsokban? A megfelelő gumiabroncsok vannak-e felszerelve (nyári vagy téli gumiabroncsok)?
  • Ellenőrizze az elsősegélycsomagot: Teljes és még mindig jó állapotban van, vagy ki kell cserélni?
  • Számolja meg a biztonsági mellényeket: Van biztonsági mellénye az autóban utazóknak? Elérhetőek speciális, kisebb méretű mellények a gyermekek számára.
  • Keressen meg az elakadásjelző háromszöget: Tudja, hol van az elakadásjelző háromszög? Épségben van még?
  • Figyeljen az időjárás-előrejelzésre: Fel kell készülnie a szélsőséges időjárási helyzetekre? Különösen felkészült a hóra és a jégre?

Szezonális biztonsági tippek

Az időjárás mindig befolyásolja, hogy mire kell figyelnie, ha gyermekekkel utazik autóval. Különösen a nyár derekán, de a tél mélyén is hozzájárulhat minden utas biztonságához és kényelméhez, ha figyelembe veszi az évszakok speciális követelményeit.

Vezetés nyáron

Nyáron a jármű gyorsan felmelegedhet. Ezért különösen a hátsó ülésen magasabb lehet a belső hőmérséklet, még akkor is, ha a légkondicionáló működik. Ez különösen a gyermekek számára válik gyorsan kellemetlenné, mivel a gyermekülésben általában még melegebb van, mint a velük utazó felnőttek számára.

Figyeljen a következő szempontokra, hogy gyermeke a magas hőmérséklet ellenére is biztonságban utazhasson:

  • Rövid, szellős ruházat: A gyermekülés huzatai is melegen tartják a gyermeket. Ha a gyermek túl melegen van felöltözve, a hő felgyülemlik.
  • Napvédelem az autó ablakain: Az oldalablakok nem mindig tartalmaznak UV-szűrőt. 
  • Elegendő folyadék: Ha gyermeke már tud önállóan inni, célszerű a hátsó ülésen a gyermek számára elérhető közelségben elhelyezni egy szivárgásmentes ivópoharat vagy palackot. Természetesen ugyanez vonatkozik Önre, mint vezetőre is: gondoskodjon arról, hogy elég folyadékot fogyasszon és rendszeresen tartson szüneteket!

Vezetés télen

Télen a következők érvényesek:

  • Használjon téli gumiabroncsokat: Csak téli gumiabroncsokkal közlekedjen, hogy csúszós útviszonyok esetén elkerülje a baleseteket.
  • Figyeljen a sebességre: Rosszabb útviszonyok között csökkentse a sebességét.
  • Vigyen magával hóláncot: Ha olyan területre utazik, ahol gyakran és sokat havazik, csomagoljon hóláncot.
  • Biztosítsa a jó látási viszonyokat: Például használjon az évszaknak megfelelő téli szélvédőfolyadékot és megfelelő minőségű ablaktörlő lapátot.
  • Megfelelő ruházat: Csomagoljon elegendő meleg ruhát az út közbeni szünetekre. NE tegye azonban gyermekét a gyermekülésbe télikabátban vagy hóruhában! A vastag dzsekik és ruhák megakadályozzák, hogy a biztonsági övek baleset esetén rendeltetésszerűen bekapcsoljanak. Legrosszabb esetben gyermeke akár ki is csúszhat a biztonsági övből. 

Tippek hosszú autóutakhoz

Ha követi ezeket a tippeket, a lehető legnyugodtabbá teheti az autós utazást gyermekeivel:

  • Tartson szüneteket: Tervezze meg az útvonalát jó előre, és tartson rendszeres szüneteket. Különösen fontos, hogy olyan pihenőhelyeken álljon meg, ahol a WC-használatot egy kis étkezéssel és egy kis testmozgással is összekötheti.
  • Étel és ital: Csomagoljon egészséges rágcsálnivalókat és italokat, hogy csillapítsa éhségét és szomját az utazás során.
  • Játékok az autóútra: állítson össze egy kis szórakoztató programot gyermekei számára játékokkal, zenével és hangoskönyvekkel. Ismeri már a legjobb autós utazáshoz való játékainkat?
  • Tegye kényelmessé: Gondoskodjon arról, hogy kisgyermeke kényelmesen üljön utazás közben - például a gyermekülés megfelelő dőlésszögbe állításával. Nagyobb gyermekeinek nyaktámaszt is adhat az utazáshoz.
  • Vészhelyzeti elsősegélycsomag: Mindig legyen a poggyászában egy vészhelyzeti csomag gyógyszerekkel, zsebkendőkkel, nedves törlőkendőkkel és más fontos tárgyakkal.

Balesetmegelőzés és viselkedés vészhelyzetben

A jó hír az, hogy az autóban ülő gyermekekkel való óvatos vezetéssel és odafigyeléssel nagymértékben csökkentheti a balesetek kockázatát. Kérjük, vegye figyelembe a következőket:

  • Öveket becsatolni: Kapcsolja be gyermeke biztonsági övét helyesen.
  • Megfelelő gyermekülés: Az érvényes szabályok alapján minden gyermeknek a magasságának megfelelő gyermekülésben kell ülnie. Ne vigye a gyermekeket biztonsági rendszer nélkül vagy egy felnőtt ölében!
  • Ne vonja el a járművezető figyelmét: Minimalizálja a volán mögött ülő személy figyelmének elterelését. Ha gyermeke nagyon nyugtalan, sokat sír vagy sikít, jobb, ha szünetet tart, amíg a gyermek újra megnyugszik.
  • Figyeljen a sebességre: Tartsa be a sebességhatárokat. Emellett az időjárási körülményeknek és az Ön képességeinek megfelelő haladási sebességet válasszon. Tartson megfelelő követési távolságot az elöl haladó járműtől.
  • Hallgasson a testére: Tartson szünetet amennyiben fáradt.

Kövesse ezeket az óvintézkedéseket akkor is, ha siet vagy stresszes. Csak így utazhat biztonságosan gyermekeivel az autóban.

Azonnali intézkedések és elsősegélynyújtás a gyermekek számára baleset esetén

Néha a legrosszabb forgatókönyv elkerülhetetlen. Gyermekeket érintő autóbaleset esetén fontos, hogy nyugodtak maradjunk és először az érintett gyermekekkel törődjünk - akár szülőként, akár elsősegélynyújtóként.

Először is fontos, hogy áttekintést kapjon a gyermek állapotáról:

  • A gyermek eszméleténél van és reagál?
  • Megsérült-e a gyermek?

Hívja a lehető leggyorsabban a segélyszolgálatot a 112-es segélyhívó számon. Általános szabály, hogy a sérült gyermekeket lehetőleg ne mozdítsa el! Védje a sebeket a szennyeződéstől is. Ha a gyermek ébren van és reagál, fontos, hogy megnyugtassuk és vigasztaljuk.

Gyermekbaleset esetén a következő azonnali intézkedéseket kell megtennie:

  • A gyermek eszméletlen, de még lélegzik? Akkor helyezze a gyermeket (stabil) oldalhelyzetbe.
  • A gyermek már nem lélegzik? Kezdje meg a szívmasszázst.

Ne féljen attól, hogy valamit rosszul csinál, az Ön beavatkozása életeket menthet.

Javasoljuk, hogy minden szülő vegyen részt egy kifejezetten gyermekek elsősegélynyújtásáról szóló tanfolyamon. Nemcsak azt tanulják meg, hogy mit kell tenniük autóbaleset esetén, hanem olyan mindennapi helyzetek kezelésére is felkészülnek, mint a fulladás, égési sérülések vagy fejsérülések.

A gyermekülés helyes rögzítése

A gyermeküléseknél általában kétféle rögzítési lehetőség van.

  • A gyermeküléseket az ISOFIX segítségével rögzíthető az autóhoz.
  • A gyermekülés (és így a gyermek is) az autó 3 pontos biztonsági övével van rögzítve.

A választott rögzítési mód mindenekelőtt attól függ, hogy a kiválasztott modell rögzíthető-e ISOFIX rendszerrel vagy sem.

Gyakori hibák a gyermekülések beszerelésekor és használatakor

A gyermekülés beszerelésekor és használatakor hibák fordulhatnak elő. Az alábbi lista áttekintést ad a buktatókról, amelyeket elkerülhet.

  1. Lejárt vagy sérült gyermekülés: Ellenőrizze rendszeresen a gyermekülés állapotát. Ez biztosítja, hogy ne legyen lejárt vagy sérült. Minden gyermekülésnek van lejárati ideje, mivel olyan anyagokból készülnek, amelyek a kor és a hosszan tartó használat során törékennyé válhatnak. A műanyag például idővel veszít szilárdságából és egyéb tulajdonságaiból. Ez azt jelenti, hogy a szavatossági idő lejárta után már nem garantálható gyermeke biztonsága. Ezért a gyermeküléseket a lejárati időn túl nem szabad használni vagy továbbadni más családoknak sem.
  2. Nem megfelelő méretű gyermekülés: A gyermekülést a gyermek életkorának, súlyának és magasságának megfelelően kell kiválasztani. Csak így biztosítható az optimális illeszkedés és biztonság.
  3. A gyermekülés helytelen elhelyezése: A gyermekülést a gyártó utasításai szerint helyesen kell elhelyezni a gépkocsiban. 
  4. Az ISOFIX rendszer nem megfelelően záródik: Az ISOFIX-rendszer használata esetén meg kell győződnie arról, hogy az ülés megfelelően rögzítve van és nem lazult meg.
  5. A gyermekülés dönthetősége: Ha a gyermekülés dőlésszöge rosszul van beállítva, a gyermek feje előrebukhat és ez befolyásolhatja a légzését.
  6. A gyermek nincs bekötve: Győződjön meg róla, hogy gyermeke mindig megfelelően be van kötve a gyermekülésbe. Csak így biztosítható optimális védelem baleset esetén.
  7. Laza biztonsági övek: A gyermekülés biztonsági öveit erősen meg kell húzni, hogy az ülés biztonságosan és stabilan rögzüljön a járműben.

A szerzőről

Celsy Dehnert szabadúszó újságíró, két, 18 hónapos korkülönbséggel született gyermek édesanyjaként maga is a szülői lét kalandjait élvezi. Más szülők és saját maga legégetőbb kérdéseire válaszolva ír útmutatókat a család, a terhesség és a gyermekekkel való élet témakörében.