Leégés és napszúrás gyermekeknél

A meleg, napos idő a családokat a szabadba csábítja. A ragyogó napsütés azonban kockázatot is jelent a bőrre nézve. A csecsemők és a kisgyermekek különösen könnyen éghetnek le vagy kaphatnak napszúrást. Ennek oka, hogy bőrük még nagyon vékony és alig rendelkezik önvédelmi mechanizmusokkal. Annak érdekében, hogy a leégést minél hamarabb kezelni tudja, fontos tisztában lennie azzal, hogy mely tünetek jelentkeznek. A leégett bőrt gyorsan hűteni kell és a további napozás kerülendő, amíg a bőr meg nem gyógyul. Elmagyarázunk mindent, amit a csecsemők és gyermekek leégéséről és napszúrásáról tudni kell.

Leégés felismerése csecsemőknél és kisgyermekeknél
Hogyan kell kezelni a leégést a kisgyermekek esetében?
Mi történik leégéskor a szervezetben? 
Hogyan ismerjük fel és kezeljük a napszúrást gyermekeknél? 
Gyakran ismételt kérdések 

Leégés felismerése csecsemőknél és kisgyermekeknél

Felnőttként hajlamosak vagyunk félvállról venni és inkább elviselni a leégést. A gyermekek bőre azonban védtelen a túl erős napsütéssel szemben. A szülőknek ezért mindig komolyan kell venniük a baba vagy gyermek leégését! Orvosi szempontból elsőfokú égési sérülésről van szó, amely megfelelő kezelést igényel.

Hogyan ismerheti fel, ha gyermeke leégett?

  • A bőr három-négy óra elteltével még mindig nagyon piros.
  • Az érintett bőrfelület forró.
  • Gyermekének fájdalmai vannak.
  • A bőr megduzzad.
  • A kérdéses terület feszül és érzékeny az érintésre.
  • A bőr viszketni és égni kezd.
  • A bőr hólyagosodik az érintett területen.

 

Azonnal forduljon orvoshoz, ha gyermeke leégett a napon! Különösen egy éves kor alatt sürgős orvosi vizsgálat és kezelés indokolt. Ha a leégés területén hólyagok jelennek meg, még inkább szükséges az orvosi rendelő felkeresése. A leégés okozta hólyagokat nem szabad kinyomni, mivel fennáll a fertőzés veszélye.

Orvosi segítséget kell kérnie akkor is, ha gyermeke lázas, hidegrázástól, hányingertől és hányástól szenved, vagy keringési problémák jelentkeznek nála. Akkor is keresse fel a rendelőt, ha gyermekénél napszúrás tünetei jelentkeznek.

Hogyan kell kezelni a leégést a kisgyermekek esetében?

Néha az összes fényvédő sem tud segíteni - például amikor gyermeke túl sokat sütkérezik a napon. Annál jobb tehát, ha tudja, mit tehet szülőként, hogy a lehető legtöbbet segítsen gyermekének:

  • Vigasztalja és nyugtassa meg: A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy milyen kellemetlen a leégés. A felnőttek bőre azonban jobban bírja a túlzásba vitt napozást, mint a gyermekeké. Támogassa gyermekét megértéssel és biztosítson neki kényelmes, komfortos közeget, ahol élvezheti az Ön közelséget. Ezzel elterelheti a figyelmét a fájdalomról.
  • Hűtse a bőrét: A kipirosodott és érzékeny bőrt nedves, langyos borogatással lehet a legjobban hűteni. Fontos, hogy ne hűtsük le túlságosan a gyermeket! 
  • Az aloe vera vagy dexpanthenol tartalmú krémek és gélek hűsítő hatásúak és segítik az égett bőr gyógyulását.
  • Adjon gyermekének elegendő innivalót. Ha a gyermek sok napfénynek volt kitéve, különösen nagy szüksége van szervezetének a folyadékpótlásra.
  • A következő napokban laza, puha ruházatot adjon a gyermekére, amely szellős és átengedi a levegőt. Addig amíg gyermeke nem fázik, az érintett bőrfelületeket még jobb fedetlenül hagyni.
  • A gyógyuló bőr ápolása: a hámló bőrt megfelelő krémekkel hidratálja.

Annak érdekében, hogy a leégés megfelelően gyógyuljon, a következő dolgokat is szem előtt kell tartania:

  • A bőr teljes gyógyulásáig nem szabad napozni!
  • Kerüljék a súrlódást: A szoros ruházat vagy a keményebb anyagok nem alkalmasak a gyógyulási időszakban, mivel a bőrt újra és újra irritálják.
  • Ne nyissák fel a hólyagokat!
  • Nincs házi gyógymód: Bármennyire is jót akarnak a nagyszülők a tanácsaikkal, az olajnak, lisztnek, vagy pornak nincs helye a leégés kezelése során, mert gyulladást okozhat. 
  • Ne dörzsöljék a bőrt: Ha a krémet apránként, „pöttyözve”  viszi fel, az kevésbé irritálja a bőrt. Így megkíméli gyermekét a felesleges fájdalomtól.

Mi történik leégéskor a szervezetben?

Orvosi szempontból a leégés égési sérülésnek minősül. A leégés mindig a bőrre érkező túlzott UV-sugárzás eredménye. A bőrsejtek károsodását az UV-A sugárzás okozza. A leégés a gyerekeknél különösen gyorsan megy végbe, mert a bőrük vastagsága csak a tizede a felnőttekének.

A leégésre jellemző bőrpírt az érintett területen lévő erek kitágulása okozza. A megnövekedett véráramlás miatt a szervezet megpróbálja tápanyagokkal és immunvédő sejtekkel ellátni az érintett bőrfelületeket, hogy elindítsák a gyógyulási folyamatot.

A leégés 24-36 óra elteltével éri el a csúcspontját, azaz azt a szakaszt, amikor a bőr a leginkább gyulladt. Ez az állapot végül két-három nap múlva lassan lecseng.

A leégés kockázata függ a bőrtípustól 

Bőrünknek van egy természetes védekező mechanizmusa a napfény ellen: a bőr saját színpigmentjének, a melaninnak a termelése. Ez a napfény hatására termelődik és a bőr barnulását okozza. A barna színpigmentek a behatoló UV-sugarakat hővé alakítják és így egy bizonyos ideig megvédik a bőrt a leégéstől.

Egyszer mindannyian leégünk, ha folyamatosan túl sok napfénynek vagyunk kitéve. De hogy ez mennyi idő alatt történik meg, az különböző tényezőktől függ:

  • Az évszak és a napszak is szerepet játszik.
  • A helyszín ugyanilyen fontos. Az UV-sugárzás sokkal intenzívebb a déli országokban vagy a magas hegyekben.
  • Az életkor és a bőr érzékenysége szintén fontos.
  • A használt napvédő szerek is hozzájárulnak a leégés kockázatához.

A bőr érzékenységét gyakran az úgynevezett bőrtípus határozza meg. A bőrtípusokat 6, különböző jellemzőkkel bíró csoportba lehet sorolni. A csoportosításnál meghatározó tényező a melanintermelés, vagyis az, hogy a bőr milyen gyorsan barnul a napozás hatására.

Bőrtípus A bőrtípus jellemzői Bőr reakció a napsugárzásra
Bőrtípus 1 Világos, rendkívül érzékeny bőr. Az ilyen típusú emberek gyakran világos szeműek és vöröses-szőke hajúak. A szeplők is gyakrabban fordulnak elő. Soha nem barnul le, és nagyon gyorsan leég.
Bőrtípus 2 Világos, érzékeny bőr. Ezeknek az embereknek gyakran kék, szürke, zöld vagy barna szemük és szőke vagy barna hajuk van. Gyakran előfordulnak szeplők is. Alig, vagy csak mérsékelten barnul és gyakran reagál leégéssel a napsütésre.
Bőrtípus 3 Világos vagy világosbarna bőr. A 3-as bőrtípusú embereknek gyakran szürke vagy barna szemük és sötét szőke vagy barna hajuk van. Gyorsabban barnul, mint a 2-es bőrtípusú emberek.
Bőrtípus 4 A bőr világosbarna vagy olajbarna színű. A szemek barna vagy sötétbarna színűek, a haj szintén sötétbarna. A bőr nagyon gyorsan barnul.
Bőrtípus 5 Sötétbarna bőr és sötétbarna szemek tartoznak ehhez a bőrtípushoz. A haj szintén sötét színű, sötétbarna és fekete is lehet. A bőr nagyon gyorsan barnul.
Bőrtípus 6 Ezt a bőrtípust a sötétbarna és a fekete bőrszín jellemzi. A szemek sötétbarnák, a haj fekete. A bőr nagyon gyorsan barnul.

Bőrszíntől függetlenül minden bőr lehet nagyon érzékeny vagy ellenálló. 

A leégés következményei a gyermekeknél

A gyermekek bőre még nem rendelkezik ugyanazokkal a napfény elleni védelmi mechanizmusokkal, mint a felnőtteké. Különösen a melanin képződése az, ami még nem olyan fejlett náluk. Ennek eredményeként a csecsemők és a gyermekek bőre sokkal gyorsabban ég le.

A beszűrődő UV-sugárzás azonban nemcsak leégést eredményezhet. A bőrsejtek genetikai anyaga is maradandóan károsodhat, mivel a bőr őssejtjei a gyermekeknél sokkal közelebb vannak a bőr felszínéhez. Ha a genetikai anyag egyszer már károsodott, a károsodás a gyermekeknél nagyszámú új bőrsejtre öröklődik. Gyors növekedésük miatt a gyermekeknél nagyon gyors a sejtosztódás. A sejtek nap okozta károsodása ezért "továbbadódik" az új sejteknek.

Erre gondolnak a szakértők, amikor azt mondják: a bőr sosem felejt. Az ismételt leégés következtében a bőrsejtek genetikai anyagának károsodása jelentősen növeli a bőrrák kockázatát a gyermekeknél. A szakértők úgy vélik, hogy a nap okozta károsodások akár 80 százalékát is a 18 éves kor előtti leégések okozzák. Tehát ha nem védi gyermekét kellőképpen a naptól, akkor nagymértékben nő a melanoma kialakulásának kockázata.

Hogyan ismerjük fel és kezeljük a napszúrást gyermekeknél?

A túl sok napsütés nemcsak fájdalmas és súlyos égési sérüléseket okozhat a bőrön. A napszúrás kockázatát is növeli, amely akkor következik be, ha a nap intenzíven és hosszú ideig süt a baba fejére, nyakára és gyermekét nem védi megfelelő fejfedő.

Az intenzív napfény irritálja az agyhártyát. Ez néha súlyos tüneteket okozhat. A következők érvényesek: minél kisebb a gyermek, annál sürgősebben kell orvoshoz fordulni a napszúrás gyanúja miatt. Különösen veszélyeztetettek azok a kisgyermekek, akik ismételten leveszik a fejfedőt.

Így ismerheti fel a napszúrást:

  • A gyermek feje nagyon vörös és forró, míg a teste természetesen meleg és a testhőmérséklete is a normál tartományon belül van.
  • Gyermeke nyugtalannak és zavarodottnak tűnik.
  • A gyermek fejfájásra panaszkodik vagy sokat sír. Az idősebb gyermekek szédülésre vagy fülcsengésre panaszkodnak.
  • Gyermeke hány vagy hányingerre panaszkodik.
  • A gyermek nyaka merevnek tűnik.
  • Keringési problémákat észlel vagy a gyermeke elveszíti az eszméletét.

Ha gyermeke a napszúrás tüneteit mutatja, az első teendő, hogy vigye el őt a napról. Fektesse egy csendes helyre és helyezze a fejét kissé magasabbra. A fejét és a nyakát langyos, nedves ruhával hűtse le. Az is fontos, hogy elég folyadékot itasson vele. Tartsa szemmel őt és a legkisebb bizonytalanság esetén keresse fel gyermekorvosi rendelőt.

 

Eszméletvesztés esetén azonnal hívja a mentőket és kezdeményezze az elsősegélynyújtást! Még akkor is azonnal forduljon orvoshoz, ha napszúrás gyanúja merül fel.

Gyakran ismételt kérdések

Leéghetnek a csecsemők az árnyékban?

Az UV-sugárzás bár kisebb mértékben, de árnyékban is elérheti a bőrünket. A megfelelő nap elleni védelem, például a megfelelő naptej használata ezért elengedhetetlen a gyermekek számára. Az erős napsütéses napokon a legjobb, ha UV-sugárzás ellen védelmet nyújtó ruházatba öltöztetjük gyermekünket, hogy érzékeny bőre védve legyen, amikor hosszabb ideig a szabadban tartózkodik.

Mennyi ideig lehetnek a babák a napon?

Az egy évnél fiatalabb gyermekeket soha nem szabad tűző napnak kitenni! A megfelelő nap elleni védelemnek elsődleges fontosságúnak kell lennie, különösen az első életévben. Ez magába foglalja a napnak megfelelő ruházat viselését, az árnyékban való tartózkodást és a déli hőség elkerülését. A szakértők ezért az évszaktól függetlenül a D-vitamin cseppek formájában történő pótlását javasolják az első életévben.

Hogyan védjem meg a gyermekemet a naptól?

A legfontosabb, hogy mindig árnyékban maradjon gyermekével. A megfelelő fényvédő használata szintén kulcsfontosságú az első születésnaptól kezdve. Az UV-sugárzás ellen védelmet nyújtó ruházat, a nyakvédővel és napellenzővel ellátott strandsapka megakadályozza a leégést. Ne feledje azt sem: amint gyermeke bölcsődébe vagy óvodába kerül, a megfelelő naptejnek is ott kell lennie a táskájában!

Leégés a babáknál - melyik krémet kell használni?

Ha a bőr túl sok napsugárzásnak volt kitéve, körömvirágkivonatot vagy dexpanthenolt tartalmazó krémek használata ajánlott. Leégés esetén a gyermekorvos általában megfelelő krémet ír fel. 

A szerzőről

Celsy Dehnert szabadúszó újságíró és szerző. Két, 18 hónapos korkülönbséggel született gyermek édesanyjaként maga is a szülői lét kalandjait éli. A saját- és más szülők legégetőbb kérdéseire válaszolva ír útmutatókat a család, a terhesség és a gyermekekkel való élet témakörében.