A csecsemők és kisgyermekek bélflórájának kialakulása

A csecsemők szinte csíramentes bélrendszerrel születnek. A bélflóra csak a születéskor és azt követően kolonizálódik jó, hasznos baktériumokkal. Ezek nélkülözhetetlenek a problémamentes emésztéshez és az immunrendszerhez. Szülőként mit tehet a bélflóra kialakításáért? Összefoglaltuk Önnek a legfontosabb tudnivalókat. Tudjon meg többet a bélflóra fontos szerepéről!

Az egészséges bélflóra jelentősége

A bélflórát gyakran alábecsülik, pedig jelentős mértékben hozzájárul a jóllétünkhöz. Szükséges a működő immunrendszerhez, és támogatja számos fontos tápanyag hatékony emésztését.A bélflórát gyakran alábecsülik, pedig jelentős mértékben hozzájárul a jóllétünkhöz. Szükséges a működő immunrendszerhez, és támogatja számos fontos tápanyag hatékony emésztését.

Bélflóra - mi is ez valójában?

A bélflóra vagy bélmikrobióta a bélben megtelepedő összes mikroorganizmust magában foglalja. A tejsavbaktériumok és a bifidobaktériumok különösen jelentős tagjai.

A csecsemőknél a bélflórának először meg kell telepednie és ki kell fejlődnie. Születéskor a bélnyálkahártya szinte kolonizálatlan. Körülbelül három éves kor után a bélflóra fejlődése nagyrészt befejeződik.

A bélflóra fejlődése csecsemőknél és gyermekeknél

A gyermek mikrobiomja döntően az élet első három évében alakul ki. Bár a csecsemő emésztőrendszere már a kezdet kezdetén kialakul, az még nagyrészt csíramentes. Ez azt jelenti, hogy a fontos baktériumok még hiányoznak. Csak a következő életévekben kolonizálódik fokozatosan több baktériummal.

A tanulmányok azt mutatják, hogy a mikrobiom optimális fejlődése különösen fontos az első három életévben, mivel ez kihatással van a gyermek hosszú távú egészségére. Az immunsejtek mintegy 70-80 százaléka ugyanis a bélben található. Az egészséges mikrobiom az optimális emésztés, a hatékony anyagcsere és az agy fejlődésének alapja is.

Az, hogy a mikrobiom hogyan fejlődik, számos különböző hatástól függ. Egyrészt vannak olyan tényezők, amelyeket nem lehet közvetlenül befolyásolni, mint például a lakókörnyezet, a testvérek és a háziállatok. Vannak azonban olyan tényezők is, amelyeket szülőként Ön aktívan befolyásolhat, mint például a kora gyermekkori táplálkozás.

Hogyan befolyásolja a születés a bélflórát?

A bél első kolonizációja a születéskor történik. Ebben döntő szerepet játszik a születés módja. A hüvelyi szülőcsatornán keresztül vezető úton a csecsemők kapcsolatba kerülnek az anyai mikrobiommal. A hüvelyi szülés során nagyszámú tejsavbaktérium és bifidobaktérium kerül át a csecsemő bélrendszerébe. Ezzel megkezdődik a bél kolonizációja.

A császármetszéssel született csecsemők viszont először a bőrbaktériumokkal és a kórházi környezetből származó baktériumokkal kerülnek kapcsolatba. Ennek következtében a tejsavbaktériumok kevésbé gyakoriak a bélflórájukban.

A születés utáni első időszak- 0-6 hónapos kor között

A szoptatás támogatja a bél természetes kolonizációját, mivel az anyatej minden fontos tápanyagot és a tejsavbaktériumokat is biztosítja. Emellett értékes rostokat is tartalmaz, amelyeket a baba egészséges bélbaktériumai felhasználhatnak a szaporodásukhoz.

A hozzátáplálás megkezdése - 6-12 hónapos kor között

A hozzátáplálás megkezdésével drasztikus változás következik be a mikrobiomban. A mikrobiom összetétele és működése alkalmazkodik az étrend változásaihoz. A kora gyermekkori mikrobiomot meghatározó tejsavbaktériumok száma csökken, és egyre inkább elszaporodnak azok a baktériumok, amelyek képesek feldolgozni a gabonafélékből, gyümölcsökből és zöldségekből származó rostokat, valamint a különböző fehérje- és zsírforrásokat.

Az egyre összetettebb és változatosabb étrenddel a bélflóra összetettsége is növekszik. Ez azt jelenti, hogy egyre több különböző baktérium jut be és telepszik meg a bélben. A baktériumok nagy változatosságát gyakran az egészségesebb mikrobiommal azonosítják. Az értékes rostokat tartalmazó, kiegyensúlyozott étrend elősegíti a mikrobiom optimális fejlődését

Kisgyermekkor - 12 hónapos kortól 3 éves korig

Minél inkább a családi étrendhez igazodik a táplálkozás, annál inkább stabilizálódik a mikrobiom és válik a felnőttekéhez hasonlóvá. A mikrobiom érése ezidő alatt is folytatódik, ezért ebben a fázisban is fontos a mikrobiom fejlődésének támogatása. Körülbelül három éves korban a mikrobiom fejlődése nagyjából befejeződik, összetételében és működésében már hasonló, de még nem azonos a felnőttekével.

Az egészséges bélflóra jelei

Mik az egészséges bélflóra jelei? Mindenekelőtt a problémamentes emésztés mutatja meg, hogy a bélflóra optimálisan kolonizálódott-e. Ezenkívül az egészséges bélflóra az immunrendszerre, a bőrre és az általános közérzetre is hatással van.

Részletesen ez a következőket jelenti:

  1.  A bélmozgás szabályos és zavartalan, olyan kellemetlenségek nélkül, mint puffadás, székrekedés vagy hasi görcsök.
    A szoptatott csecsemőknél ritkábban fordul elő kemény széklet vagy puffadás.
     
  2. Alig van vagy nincs ételintolerancia.
    Az atópiás dermatitiszre hajlamos csecsemőknél már nagyon korán megmutatkozik, ha az ételek összetevőit nem tolerálják. A hozzátáplálástól kezdve és az étrendbe újonnan beépült ételek számának növekedésével a lehetséges intoleranciák köre kiszélesedik. A tehéntej (laktóz), a gyümölcscukor (fruktóz) vagy az egyes allergének gyakran váltanak ki intolerancia-reakciókat.
     
  3. Fitt immunrendszer és ennek következtében kevesebb fertőzés.
    Az enyhén savas környezetnek köszönhetően az optimálisan kolonizált bélflóra kiválóan alkalmas a patogén (betegséget okozó) baktériumok azonosítására, és szaporodásuk megakadályozására. A szoptatott csecsemőknek átlagosan kevesebb gyomor-bélrendszeri fertőzésük van, és ritkábban szenvednek középfülgyulladástól. Az aktív védőanyagok mellett az anyatej számos élő sejtet - különösen bifidokultúrát - is tartalmaz, amelyek részt vesznek az egészséges bélflóra kolonizációjában.
     
  4.  Jó általános közérzet.
    Ez a pont persze meglehetősen szubjektív, de különösen fontos abban az esetben, ha a bélflóra nem eléggé kiegyensúlyozott. Ilyenkor az energiaszint étkezések után meredeken csökken, vagy a hangulat erős ingadozásoknak van kitéve. A felnőttek gyakran tapasztalnak egyfajta fáradtságot, amit hangulatingadozással és kaotikus gondolatokkal írnak le. A gyermekeknél a jó közérzetet az érettségi szintjükhöz mért kiegyensúlyozottság és elégedettség jellemzi. Mivel a csecsemők és kisgyermekek még nem képesek önállóan megnyugodni, alapvetően az Ön, mint szülő támogatására vannak utalva.
     
  5.  A bőr és a nyálkahártyák tiszták, egészségesek és irritációtól mentesek.
    A csecsemő bőre akár ötször vékonyabb is lehet, mint a felnőtteké. Ezért sokkal könnyebben átereszti a környezetből érkező szennyező anyagokat. Az egészségesen működő bélrendszer a megfelelő tápanyagellátás biztosításával közvetve segít a csecsemők és kisgyermekek bőrének is jobban alkalmazkodni a hideg, nedves vagy irritáló anyagokhoz. Az ép bőr fontos szerepet tölt be a szervezet védelmében a külvilág ingereivel szemben.

Az egészséges bélflóra ugyanis a tápanyagellátásra is hatással van. A bélnyálkahártyában számos összetett folyamat zajlik a táplálékból származó tápanyagok felszívódása érdekében. Ha a jó baktériumkultúrák nincsenek jelen a szükséges számban, a szervezet nem tudja előállítani a szükséges vitaminokat, nyomelemeket, aminosavakat és zsírsavakat.
​​​​​​​A kiegyensúlyozott bélflóra jelentősen hozzájárul a jólléthez és az egészséghez. Támogatja a zavartalan emésztést és ezen keresztül a fontos testi funkciókat. A hatások azonban gyakran nem szembetűnőek, és csak akkor válnak egyértelműen észrevehetővé, ha az egyensúly megbomlik.

Optimális táplálkozás az egészséges bélflóra érdekében

A WHO ajánlása szerint az egészséges bélflóra szempontjából optimális, ha a hozzátáplálás megkezdésével párhuzamosan hat hónapig még folytatjuk a szoptatást. Gyermeke ekkor az anyatejjel immunsejteket, baktériumkultúrát és rostot kap, egyéni szükségleteinek megfelelően.

Amikor gyermeke a hatodik hónap körül készen áll a hozzátáplálásra, bélflórája alkalmazkodik a megváltozott táplálékokhoz. A kiegyensúlyozott, friss és vitaminokban gazdag, sok rostot tartalmazó étrend ideális ahhoz, hogy támogassa ezt a változást az optimális összetételű bélflóra kialakulásának érdekében.

Ezáltal az egészséges bélflórát alkotó baktériumok megfelelő tápanyagokhoz jutnak, és jobban tudják végezni a táplálék lebontásával kapcsolatos feladatukat.

Az erősen feldolgozott élelmiszerek, mint például a gyorséttermi ételek vagy a cukros és sós rágcsálnivalók, nem ajánlottak a hozzátáplálás megkezdésekor. Ha gyermeke kicsit idősebb, kisebb mennyiségek  elfogadhatóak.

Fontos: A gyakoriság és a mennyiség döntő fontosságú. A többnyire kiegyensúlyozott és friss, sok rostot tartalmazó étrend elősegíti az egészséges bélflóra fenntartását. Alkalmanként egy kis adag chips vagy egy kocka csokoládé nem okoz maradandó károsodást a bélflórában.

Tippjeink a “bélbarát” étrendhez:

  1.  Állítson össze színes tányérokat.
    Próbáljon meg minden étkezéshez minél színesebb tányért összeállítani. A paradicsom (piros), az uborka (zöld), a hámozott alma (fehér), a narancs (narancssárga), és az áfonya (kék/lila) együtt egy szivárványszínű tányért alkotnak, amely remek kísérője egy ízletes főétkezésnek.
     
  2. Tartsa be a “hússzor-zöld” szabályt.
    Ez azt jelenti, hogy minden héten legalább 20 különböző zöld ételt - főként zöldséget - iktasson be az étrendjébe. Az olyan klasszikusok mellett, mint a saláta, a brokkoli és a spenót, sok más finom étel is létezik, amelyeket nem fogyasztunk olyan gyakran. Például a zöldbab, az ízletes zöld spárga és persze a kiváló örök klasszikus, a zöldborsó! Ez a szabály természetesen szinte bármilyen más színnel is működik. Csak próbálja ki!

 

Mindkét tipp célja, hogy változatosabbá tegye az étrendet. Ez persze nem olyan egyszerű kisgyerekeknél, akik gyakran ugyanahhoz a három ételhez ragaszkodnak, és elutasítják az újdonságokat. A kisgyermekek általában megszokásból esznek. Elsősorban azokat az ételeket eszik, amelyeket szülőként rendszeresen kínál, és Ön is szívesen fogyaszt. Egy zöldség vagy gyümölcs új a gyermeke számára? Csak kínálja tovább, gyermeke bélflórája valamikor a közeljövőben örülni fog!

Tippek a bélflóra felépítéséhez

Az újszülöttek egészséges bélflórájának kialakításához alapvetően nem kell mást tenni, mint megteremteni az optimális kiindulási feltételeket. A hüvelyi szülés és az azt követő közvetlen bőrkontaktusos jó alapot biztosítanak az optimális kezdeti kolonizációhoz.

Fontos: Ha a hüvelyi szülés különböző okok miatt nem volt lehetséges, vagy ha a bőrkontaktus közvetlenül a szülés után orvosi okokból nem történt meg, akkor a helyzet nem ideális. De ne aggódjon akkor sem, ha Ön és gyermeke érintett. Még ha a következő lépések kicsit hosszabb időt is vesznek igénybe, az egészséges bélflóra akkor is kialakítható, ha az élet első pillanatai másképp alakultak, mint ahogyan azt remélte.

A minél hosszabb ideig történő szoptatás szintén fontos szerepet játszik az egészséges bélflóra kialakításában. Amennyiben nem tudott szoptatni, vagy nem tudott elég sokáig szoptatni, a gyermekorvos segíthet a megfelelő bélflóra kialakításához szükséges teendőkben.

A friss és kiegyensúlyozott étrend az első születésnaptól kezdve szintén elősegíti az egészséges bélflóra kialakulását hosszú távon. Hogyan nézhet ez ki részletesen?

  • Reggeli: teljes kiőrlésű müzli, zabkása vagy teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér, valamint friss gyümölcs vagy idényzöldségek. Télen itthon valamivel kisebb a választék, ezért érdemes lehet fagyasztott termékekre váltani. Ezek gyakran több vitamint és egyéb tápanyagot tartalmaznak, mint a hosszú utakon behozott friss gyümölcsök és zöldségek.
  • Ebéd: Különféle zöldségek laktató köretként burgonyával, teljes kiőrlésű rizzsel vagy teljes kiőrlésű tésztával kombinálva. Adjunk hozzá valamilyen fehérjeforrást, például húst, tojást vagy tofut.
  • Délutáni uzsonna: Diófélék vagy aszalt gyümölcsök kis mennyiségben, a gyermek életkorának megfelelően, joghurt vagy némi gyümölcs.
  • Vacsora: Teljes kiőrlésű gabonakása, teljes kiőrlésű kenyér zöldségekkel és egyéb feltétekkel általában jó választás a pihentető éjszakai alvás megalapozásához.

Ha az első születésnapon túl szoptat, az anyatej kiváló kiegészítője a bélrendszer egészségét szolgáló étrendnek, hiszen sok fontos tápanyagot és rostot biztosít, valamint elősegíti a gyermekének adott táplálék optimális megemésztését. Gondoskodjon gyermeke megfelelő folyadékfogyasztásáról is. Adjon neki minden étkezéshez egy pohár vizet vagy cukrozatlan teát.

Gyakran ismételt kérdések a bélflóra felépítéséről

Hogyan ismerem fel a felborult bélflórát?

A nem optimálisan működő bélflóra általában azt jelenti, hogy a megfelelő kolonizáció zavart szenved (diszbiózis). A tünetek általában a következők

  • Puffadás, felfúvódott pocak
  • Hasi fájdalom, görcsök
  • Krónikus hasmenés vagy székrekedés
  • Általános rossz közérzet
  • Legyengült immunrendszer, gyakori fertőzések
  • A részletes orvosi diagnózisból kiderül, hogy gyermeke esetében ez a helyzet áll-e fenn.

Az egyensúlyt általában egészséges és kiegyensúlyozott étrenddel lehet helyreállítani. Az egészséges bélflóra helyreállítása érdekében a következőket javasoljuk:

  • Biztosítson friss, kiegyensúlyozott étrendet,
  • Korlátozza a cukorfogyasztást,
  • Kínáljon savanyított tejtermékeket (kefir, túró, sajt),
  • Gyakrabban építsen étrendjükbe rostban gazdag élelmiszerforrásokat (zöld zöldségfélék, lenmag, teljes kiőrlésű termékek).
     

Milyen ételek segítik gyermekem emésztését?

A gyakori puffadástól, székrekedéstől vagy krónikus hasmenéstől szenvedő gyermekek bélflórája sokszor kiegyensúlyozatlan. Az egyensúly helyreállítása és az emésztés normalizálása érdekében kínálja a következő ételeket:

  • Savanyított ételek (savanyú káposzta, savanyú cékla, uborka vagy savanyú tejtermékek, mint kefir, joghurt, stb.)
  • Rostban gazdag élelmiszerek (lenmag vagy chia mag, teljes kiőrlésű termékek, bogyós gyümölcsök, aszalt gyümölcsök)
  • A színes, minden étkezésnél mást és mást tartalmazó tányér hosszú távon támogathatja a gyermek emésztését.
     

Mit adjon babájának, hogy egy antibiotikumkúra után újraépüljön a bélflórája?

Egy súlyos fertőzés stresszt jelent a gyermek szervezetének. A pihenés ezért különösen fontos, a baba vagy a kisgyermek felépülésének érdekében. Az antibiotikumok beadása segít abban, hogy a kórokozó baktériumok a lehető leggyorsabban elpusztuljanak. Ezt követően azonban a bélrendszer egyensúlya felborulhat.

Ahhoz, hogy segítsen visszaépíteni gyermeke bélflóráját, a következőket teheti

  • Szoptasson többet/gyakrabban. Az anyatej baktériumkultúrát és rostot tartalmaz.
  • Kínáljon savanyított tejtermékeket és rostokban gazdag ételeket.

Felgyorsíthatom gyermekem bélflórájának visszaépülését?

A szülők felteszik maguknak a kérdést, hogy az antibiotikumok szedésével egy időben el kell-e kezdeniük a bélflóra erősítését. Miközben ugyanis a kórokozó baktériumokat elpusztítja az antibiotikum,  gyakran a bélflórát alkotó baktériumkultúrák száma is csökken.

Sok pihenéssel és megfelelő diétával együtt kezdődhet meg a bélrendszer erősítése. Csecsemők és kisgyermekek esetében általában elegendő, ha továbbra is szoptatják őket. A hozzátáplálás kezdetétől fermentált élelmiszerek és rostban gazdag étrend is kiegészítheti a táplálkozást. Ez lehetővé teszi, hogy a bélflórát alapvetően felépítő baktériumtörzsek újra benépesítsék a bélnyálkahártyát, és újra egyensúlyba hozzák az emésztőrendszert és az immunrendszert.

A szerzőről

Sabrina Sailer 2010 óta önkéntes szoptatási tanácsadó és képzett babahordozási tanácsadó. Szövegíróként és szerkesztőként dolgozik, emellett különböző, a család és a karrier összeegyeztethetőségével kapcsolatos programokat vezet.