A várandósság hetei:
A várandósság első jelei: Mi várható az 1. és a 2. héten?
A terhesség első hete az utolsó menstruáció első napján kezdődik. Ha ebben a ciklusban teherbe esik, akkor kezdődik a terhesség első hónapja.
Mi történik a várandósság alatt?
A terhesség kb. 40 hétig (10 hónapig) tart, ezalatt az embrió (majd magzat) folyamatosan fejlődik. A méhen belüli fejlődés folyamán minden rendelkezésre áll ahhoz, hogy a szülés után életképes legyen. A 38.–42. hét között megszületik a baba és leválasztódik az anya vérkeringéséről.
A várandósság azonban nemcsak hetekre és hónapokra osztható, hanem trimeszterekre is. Ez azt jelenti, hogy a normál terhesség három trimeszterből áll. Az 1.–13. hét (tehát betöltött 12 hét) az első trimeszter, a 14.–27. hét a második trimeszter, a 28. héttől kezdődik a harmadik trimeszter és a gyermek születéséig tart.
Megtermékenyülés: a fogantatástól a beágyazódásig
A várandósság első hetében (vagyis az új ciklus első hetében) kezdődik a havi vérzés. A menstruáció, ahogy a megelőző hónapokban is, ugyanolyan hosszú és intenzív. Mindezeket a folyamatokat női hormonok irányítják, amelyek célja a szaporodás és a fajfenntartás. Ezek a folyamatok nagyon sérülékenyek, éppen ezért a gyermeket tervező nőknek néhány dolgot figyelembe kell venniük és nyugodt életvitelre kell törekedniük a mindennapokban.
A várandósság második hetében petesejtek érnek a petefészkekben, és a méh nyálkahártyája fokozatosan ismét felépül, mert az utolsó ciklus során a nyálkahártya távozott a vérzéssel. A nyálkahártyának újra fel kell épülnie, hogy a megtermékenyítés után a petesejt beágyazódjon. A fogamzóképes korú nőknél havi rendszerességgel megtörténik ez a folyamat, akkor is, ha nem terveznek gyermeket. Éppen ezért ha egy nő még nem szeretne gyermeket, akkor oda kell figyelni a megfelelő fogamzásgátlásra.
A szervezet minden esetben felkészül arra, hogy adott esetben a kismama képes legyen kihordani a gyermeket. A gyermeket tervező nő is támogathatja ezt a folyamatot.
A menstruáció előrehaladtával a fájdalom és a vérzés intenzitása fokozatosan csökken a vérzés abbamaradásáig.
A második hét végén, kb. 14 nappal a menstruáció kezdete után, sok nő szúró fájdalmat tapasztal bal vagy jobb oldalon, vagy középen az ovuláció során. Attól függően, melyik oldalon jelentkezik fájdalom, lehet arra következtetni, hogy melyik petefészekből származik a petesejt. Intenzívebb fájdalmat a hashártya irritációja okozhat.
Felkészülés a várandósságra
A petesejtek, amelyek havonta készen állnak a megtermékenyülésre, előzetesen három hónapig érnek, mielőtt távoznak a petefészekből. A fogamzáshoz megfelelő petesejtekre, peteérési folyamatokra van szükség. Már a várandósság tervezése alatt is kiegyensúlyozott étrend javasolt, amely gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Az érés folyamatához nemcsak hormonokra, vitaminokra és ásványi anyagokra van szükség, hanem zsírra is. Emiatt a termékeny petesejt egyik feltétele a kiegyensúlyozott étrend, amely zsírokat is tartalmaz. A testzsírszázalék túl magas vagy túl alacsony szintje miatt is csökkenhet vagy teljesen kimaradhat a peteérés. A kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás mellett szakember tanácsa alapján kismamáknak ajánlott étrend-kiegészítő rendszeres fogyasztása javasolt már a várandósság tervezésekor.
Ugyanilyen fontos az egészséges életmód illetve a kiegyensúlyozott életritmus, amelyben a pihenés kellőképpen ellensúlyozza a munkát. Ez stabilizálja a hormonális egyensúlyt, amely az ovuláció időszakában a rendszeres szexuális kapcsolat mellett a gyermek sikeres fogantatásának fontos előfeltétele.
A várandósság első jelei
A megtermékenyítés után pusztán orvosi szempontból a várandósság jelei nem észlelhetők, de a nők gyakran megérzik, hogy áldott állapotban vannak. Olyan lelkiállapot ez, mint például amikor az embert a boldogság és az elégedettség érzése tölti el egy nagy feladat elvégzése után. Ezt azonban önmagában természetesen nem lehet a várandósság biztos jelének tulajdonítani.
A következő jelek utalhatnak a várandósságra:
- Fáradtság
- A mellek feszülése
- Hányinger
- Fémes íz a szájban
- Éles hasi fájdalom
A következő jelek alapján valószínűsíthető a terhesség:
- Érzékeny mellbimbók és a bimbóudvar sötét elszíneződése
- Rendszeres hányinger és hányás
- Folyamatosan magas testhő
A következő jelek alapján a várandósság biztosnak mondható:
- A menstruáció elmaradása
- Folyamatos hányinger
- A mell feszülése, érzékeny mellbimbók
Orvos által igazolt terhesség:
- A HCG terhességi hormon kimutatása a vizeletben vagy a véráramban
- Ultrahang
A terhesség valószínűsíthető jelei nem jelentenek bizonyosságot, de sokat mondók lehetnek, főleg, ha egyre több jel fordul elő egyszerre. Ebben az esetben érdemes terhességi tesztet csinálni.
A terhesség igazolása után ki lehet számolni, mikorra várható a baba megszületése, amely ilyen egyszerű: az utolsó menstruáció első napja - 3 hónap + 1 év.
Az embrió nagysága az 1. és a 2. héten
Az embrióból a várandósság első és második hetében még semmi sem látható. Legkorábban a várandósság harmadik hetétől észlelhető ultrahang segítségével.
Az embrió fejlődése
Embriónak nevezzük a megtermékenyített petesejtet a terhesség 4. hete után. Kb. a 10. héttől, amikor az összes létfontosságú szerv kialakult, az embrió helyett már magzatról beszélünk.
Az embrió és a magzat helyett sokkal kedvesebb kifejezés a kismama számára a születendő gyermek vagy egyéb más becenév, ahogyan a leendő édesanya elnevezi a méhében fejlődő gyermekét.
A petesejt mérete, amelyet a hímivarsejt megtermékenyített, ebben a szakaszban 0,11 és 0,14 mm között van. A petesejt, mint a fejlődő embrió fontos része, genetikai információt tartalmaz.
Lehetséges kérdések a nőgyógyász vagy a védőnő felé
Még az ovuláció előtt és még mielőtt biztos lenne a várandósság ténye, a gyermeket tervező nőknek sok kérdése van. A nőgyógyász vagy a védőnő segíthet a kérdések megválaszolásában.
A várandósok gondozása állami feladat, amelynek során a kismama, a nőgyógyász, a háziorvos, a védőnő és a szülésznő együttműködik. A védőnők regisztrálják a várandósságot és elvégzik szinte az összes szükséges ellenőrzést, például ellenőrzik a vérnyomást, súlyt, elemzik a vizelet és a vérkép eredményeit, megnézik a születendő gyermek elhelyezkedését és nagyságát, ellenőrzik a kicsi szívverését. Nem végezhetnek ultrahang vizsgálatot, ez az orvos feladata.
Melyik a legmegfelelőbb időszak a megtermékenyüléshez?
Ha már megfigyelte, milyen folyamatok zajlanak a testében, akkor észrevehette az ovulációra utaló jeleket. Mégis felmerülhet az a kérdés, hogy mikor van a leginkább megfelelő alkalom a teherbeesésre.
Számos módja van annak, hogy teljes bizonyossággal meghatározza peteérését. A megtermékenyített petesejt beágyazódása esetére a szervezet előkészíti a méhet.
Előzetesen egy petesejt érik a két petefészek egyikében, majd a menstruáció első napja utáni 14.–17. nap körül történik az ovuláció.
Ennek az időpontnak a lehető legpontosabb meghatározása érdekében az egyik módszer a testhőmérséklet mérése. A nők testhőmérséklete az ovuláció körül emelkedik és annak végéig tart.
A menstruáció első napjától eltelt napok számolása is megbízható módszer. Ezek a módszerek segítenek megállapítani az ovuláció idejét.
Fontos-e a terhesség szempontjából az ovuláció előtt időzíteni a szexuális kapcsolatot?
Igen! Ideális esetben két nappal az ovuláció előtt érdemes szexuális kapcsolatba kerülni a leendő apával. A hüvelyi környezet pH-értéke és a méhnyak szekréciója az ovuláció körül optimális a hímivarsejtek mozgása szempontjából. A hímivarsejtek így könnyen bejuthatnak a petevezetékbe. A spermiumok kb. 48 órán keresztül életképesek és termékenyek a női szervezetben.
Mivel az ovuláció pontos ideje általában nem ismert, a termékeny napokban gyakrabban éljenek szexuális életet. Minél gyakoribb a szexuális kapcsolat, annál nagyobb az esély a teherbeesésre. Ha egy egészséges és termékeny pár szexuális kapcsolatot folytat a termékeny napokon, a teherbeesés valószínűsége így is csak 25%! Tehát ne legyen csalódott, ha elsőre nem sikerül. A több hónapnyi próbálkozás teljesen normális.