A túlzott táplálékbevitel lehetséges hatásai

2024. február
Szerző: Dr. Jürgen Hower, gyermekorvos, Mülheim a.d. Ruhr (Németország)

A gyermekkori elhízás globális egészségügyi probléma. A táplálékbevitel korai epigenetikai programozása mind a méhen belüli fejlődés során a terhesség alatt, mind az első életévben bekövetkezik. A meglévő adatok arra utalnak, hogy a gyermek- és serdülőkori túlsúly, valamint elhízás általában felnőttkorban is fennmarad, ami hatással van a krónikus és / vagy életmódbeli betegségekre való fogékonyságra. Még mindig nincs átfogó ismeret az egészségtelen táplálkozási magatartásból eredő hosszú távú biokémiai változásokról. A szerzők ezért prospektív kutatást végeztek, hogy megvizsgálják a kapcsolatot az élet első tíz évében tapasztalt étkezési magatartás és a 16 éves kori anyagcsere-profilok között.

Eredmények:

  • Az eredmények azt mutatják, hogy a korai és egyre fokozódó túlevés 16 éves korban magasabb szérumlipid-koncentrációval (koleszterin, foszfolipidek, omega-3 és omega-6 zsírsavak) jár együtt. A túlevést nem mutató gyermekekhez képest a túlevést mutató serdülőknél magasabb a nagyon alacsony sűrűségű lipoprotein (VLDL) részecskék koncentrációja is, amelyek a fokozott metabolikus kockázat korai jelzői.
     
  • A vérlipidek megnövekedett szintje 12 éves korban összefüggött a magasabb testtömegindexszel (BMI). A 16 éves korban a kórtörténetben túlevést mutató serdülők vérében alacsonyabb citrátkoncentrációt mutattak ki, ami a szénhidrátok és zsírok energiává alakításáért felelős citromsavciklus esetleges károsodására utal.
     
  • Az alultápláltság nem a VLDL-, hanem a glutaminszint növekedésével függ össze. A gyermekkori kismértékű, majd gyorsan fokozódó finnyás táplálkozás alacsony valinkoncentrációval, míg a nagyon tartósan fennálló finnyás táplálkozás alacsony acetátkoncentrációval jár együtt.

Következtetés: Az elhízott és túlsúlyos gyermekek gyakran szembesülnek társaik részéről megkülönböztetéssel, ami súlyosbíthatja étkezési problémáikat és negatívan hathat a mentális egészségükre. A gyermekkori elhízás magasabb szintű gyulladással, rosszabb mentális egészséggel, valamint a későbbi életkorban a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és a rák fokozott kockázatával jár együtt. A bogalusai tanulmány már kimutatta, hogy a kora gyermekkorban megemelkedett lipidszintek a felnőttkorban is nyomon követhetők, és összefüggnek az elhízással, valamint a szív- és érrendszeri kockázatokkal. E vizsgálatok eredményei alapján úgy tűnik, hogy a szív- és érrendszeri betegségek hosszú távú megelőzése szempontjából kiemelt jelentőségű a vérlipid szint akár csak enyhén emelkedett szintjének korai kezelése. Az érelmeszesedés is gyermekkorban kezdődik.

Hivatkozások:

Hübel C et al. Childhood overeating is associated with adverse cardiometabolic and inflammatory profiles in adolescence. Sci rep 2021 Jun 14; 11(1): 1247.
Reilly JJ, Kelly J. Long-term impact of overweight and obesity in childhood and adolescence on morbidity and premature mortality in adulthood: systematic review. Int J Obes (Lond) 2011 Jul; 35(7): 891-898.
Daly M et al. Perceived Weight Discrimination Mediates the Prospective Association Between Obesity and Physiological Dysregulation: Evidence From a Population-Based Cohort. Psychol Sci. 2019 Jul;30(7): 1030-1039.
Van Esch B C A M et al. The Impact of Milk and Its Components on Epigenetic Programming of Immune Function in Early Life and Beyond: Implications for Allergy and Asthma. Front Immunol 2020 Oct 21;11: 2141.
Kelsey MM et al. Age-related consequences of childhood obesity. Gerontology 2014;60(3):222-8.
Saeed A et al. Remnant-Like Particle Cholesterol, Low-Density Lipprotein Triglycerides, and Incident Cardiovascular Disease. J Am Coll Cardiol 2018.
Webber LS et al. Tracking of serum lipids and lipoproteins from childhood to adulthood: The Bogalusa Heart Study. Am J Epidemiol 1991 May 1; 133(9): 884-889.