RSV vakcinák

2024. február
Szerző: Prof E. Harms, Münsteri Egyetemi Gyermekkórház (Németország)

Az RSV-fertőzések a kórházi kezelést igénylő fertőzések leggyakoribb okai közé tartoznak az 1 éves kor alatti gyermekek körében. Egy 18 országban végzett, kettős vak, placebokontrollos, randomizált 3 fázisú vizsgálat azt vizsgálta, hogy a terhes nők 24-36 hetes terhességben történő beoltása kétértékű RSV prefúziós F fehérje alapú (RSVpreF) vakcinával megakadályozza-e, hogy gyermekeiknél az élet első hat hónapjában súlyos, RSV-vel összefüggő alsó légúti megbetegedés alakuljon ki. 1

A vizsgálati populációt 1:1 elosztási aránnyal randomizálták, melynek során 3682 terhes nő kapta meg a vakcinát. Mindkét csoport (vakcina- és placebocsoport) összes RSV-asszociált alsó légúti megbetegedését regisztrálták. A vakcina általános hatékonysága 90 nap után 57%, 180 nap után 51% volt; a vakcina hatékonysága a súlyos esetek (kórházi kezelés, néhány intenzív osztályon) ellen 82% volt 90 nap után és 69% 180 nap után.

Megjegyzés: Ez a tanulmány mérföldkő az újszülöttek és csecsemők RSV-fertőzése elleni küzdelemben. A korábbi gyakorlat, amely a veszélyeztetett csecsemőket (például koraszülés vagy korábbi újszülöttkori intenzív ellátás miatt) specifikus antitestek beadásával védte, nem mindig volt sikeres és csak a veszélyeztetett csecsemők töredékét érte el. A csecsemők korai stádiumban történő aktív oltása nem feltétlenül vezet pozitív eredményre. Ezért ez a tanulmány egy hatékony utat választott azáltal, hogy az anyákat a szülés időpontjához közeli időpontban oltották be, lehetővé téve számukra, hogy a védő antitesteket a méhlepényen keresztül adják át - hasonlóan ahhoz, amit más fertőző betegségekről ismerünk. Várható, hogy ez a módszer nem nyújt teljes védelmet és a hatékonysága idővel csökken, ahogyan azt a 90 és 180 napos eredmények is mutatják. Ez azonban nem kisebbíti az anyai immunizációs stratégia értékét.

Hivatkozás: 

1 Kampmann B, Madhi SA, Munjal I et al. Bivalent Prefusion F Vaccine in Pregnancy to Prevent RSV Illness in Infants. N Engl J Med 2023; 388: 1451–64.DOI: 10.1056/NEJMoa2216480.