A császármetszés negatív hatással lehet a szoptatás sikerére

2024. június
Szerző: Dr. Martin Claßen, Bréma

Németországban a szülések egyharmada császármetszéssel történik, aminek számos egészségügyi következménye van az anyákra és a gyermekekre nézve. Az Egyesült Királyságban kutatók 14.414 anya-gyermek párost vizsgáltak azzal kapcsolatban, hogy milyen mértékben befolyásolja a szoptatási arányt és a szoptatás sikerességét a szülés módja, felhasználva a 2001-es millenniumi prospektív kohorszvizsgálat adatait.

Többváltozós elemzéssel kerestek összefüggéseket a szülés módja és a szoptatás között.
A tervezett császármetszéses szülésen átesett anyák kisebb valószínűséggel kezdtek el szoptatni (esélyhányados: 0,84, 95%-os konfidenciaintervallum [CI]: 0,71-0,99), mint a hüvelyi szülésen átesett anyák. A császármetszés (akár tervezett, akár nem tervezett) rövidebb szoptatási időszakot eredményezett, mint a hüvelyi szülés (a szoptatás relatív időtartama tervezett császármetszés után: 0,75, 95% CI: 0,64-0,89; a nem tervezett császármetszés utáni relatív szoptatási idő 0,85, 95% CI: 0,74-0,97).

Megjegyzés: A szoptatás ideális táplálási mód a csecsemők számára és számos pozitív hosszú távú hatással jár. Ezért fontos, hogy minden rendelkezésre álló eszközt felhasználjunk arra, hogy a szoptatás minél hosszabb ideig tartson. A brit adatok határozottan figyelmeztetnek arra, hogy a tervezett császármetszést mindenképpen el kell kerülni. Ezt számos érv támasztja alá (pl. az anyát fenyegető kockázatok, a császármetszést követő immunológiai, anyagcsere- és allergiás betegségek megnövekedett aránya) - továbbá a szoptatásra gyakorolt negatív hatásokat is fel lehet sorolni. Célszerű lenne tehát olyan gyermekorvosi tanácsadást nyújtani a várandós anyáknak, amely tudatosítja bennük ezeket az érveket. A szülésznőkkel és a szülészorvosokkal együtt arra kellene törekednünk, hogy jelentősen csökkentsük a császármetszések arányát. Intenzívebb szoptatási tanácsadást és támogatást kellene szorgalmazni és népszerűsíteni a császármetszéses szülések után.

Hivatkozás:

Mallick LM, Shenassa ED. Variation in Breastfeeding Initiation and Duration by Mode of Childbirth: A Prospective, Population-Based Study. Breastfeed Med. 2024 Apr; 19(4): 262-274.